Hoşgeldiniz

TWITTER FACEBOOK

ÖZGEÇMİŞ

Ana Sayfa » ÖZGEÇMİŞ » ÖZGEÇMİŞ

RECEP GARİP (Şair- Yazar –Ressam – 22 Dönem Adana Milletvekili)
“Ulaştığımız ve konuştuğumuz her bir insanın bizde yenilenmesi, yıkanması, sulanması gerekir. Bir diriliş muştusu içinde olmalıyız. Yeni bir nefes üfler gibi nefesimiz taze, hayata bakışımız yumuşak ve berrak, bir o kadar da etkili olmalıdır. Etkili olmanın yolu, inandıklarıyla çelişmemek, çatışmamak, çarpışmamaktır” diyen kültür ve sanat adamı Recep Garip “hayata dair her şey dikkatimizi çeker” diye ekler sözlerine. Şair yazar ve ressam Recep Garip; 1956 Tarsus’un Sanlıca köyünde doğar. İlköğrenimini Köyünde, orta öğrenimini Adana İmam Hatip Lisesi, Yükseköğrenimini ise İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nde tamamlar. En iyi dostların kitaplar olduğunu söyleyen Garip; 1982 -1994 yıllarında öğretmenlik – yöneticilik, 1994-2002 yılları arasında İstanbul Ümraniye ve Eminönü Belediyelerinde Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünü yürütür. 3 Kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimlerinde Adana İlinden 22. Dönem Milletvekili olarak seçilir ve Parlamento’da 5 yıl görev yapar.
Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında, Vakıf ve Derneklerde Başkan ve Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenir. Adana Birlik Vakfı Kurucularındandır. İstanbul Uluslararası Kardeşlik Derneği (IBS) Genel Sekreterliği (2009-2011) , Dil ve Edebiyat Derneği’nin Eğitim ve Kültür Genel Başkan Yardımcılığı,  Dil ve Edebiyat Dergisi (2008-2011)  Genel Yayın Yönetmenliğini yürütür. Tiyemder, Yimder Yönetim Kurulu Üyeliği ve Kültür Başkanlığında da görev alır.
Kültürel faaliyetleri bunlarla da sınırlı kalmaz. Yazar, Alemara, Büyük Akın, Çınar, Pulsuz, Yeni Sıla ve Ay Vakti dergilerini dostlarıyla birlikte yayınlar.  Çeşitli radyolarda kültür ve sanat programları ile özel bir ajans için 30 günlük ramazan programını TV. için hazırlayıp sunar. Aynı zamanda sanatın bir diğer alanı olan müzik alanında Müzik yapımcılığı danışmanlıklarını yürütür. Birçok şairin şiirini özel bir TV kanalı için seslendirir. Ulusal ve yerel gazetelerde yazılar yazar. Kültür ve Sanat ağırlıklı seminer ve konferanslar verir, vermeyi sürdürmektedir.  Yayınlanmış 25 kitabı bulunan Recep Garip, şair ve yazarlığının yanı sıra 30 yılı aşkın süredir yağlı boya resim çalışmaları ile uğraşıyor.  29 Ulusal, 1 Uluslararası olmak üzere, 30 kişisel resim sergisi açtı.
Türk Dili, Karınca, Mavera, İkindi Yazıları, Kültür Dünyası, İslami Edebiyat, Düş Çınarı, Hüner, Yedi İklim, Susku, Yedi Harf, Hece, Kız Kulesi, Ay Vakti, Dil ve Edebiyat, Buruciye dergilerinde deneme ve şiirleri yayınlanmıştır. Halen, Ay Vakti, Şehir ve Kültür, Şiar ve Sebilürreşşad Mecmuasında yazıyor ve Sebilürrüşad Yayın Kurulu ve Yazarlar Meclisi Başkanlığını yürütüyor. Vahdet gazetesinde kültür sanat yazıları yazdı.  Konferansları ve yeni eser çalışmalarıyla medeniyet mücadelesine dikkatlerimizi çekiyor. “Edebiyat ve Medeniyet”, “Şiir ve Medeniyet”, “Şehir ve Medeniyet” konferanslarıyla “Çınarın Gölgesinde Sohbetler” ini Üniversiteli gençlere rehberlik anlamında sürdürmektedir.  Son eserlerinden bir kaçı; “Herkes İçindeki Dünya Kadardır, Yedi Bilge “Yedi Güzel Adam”, Sır Mektupları, Günlerin İzi, Edebiyat ve Medeniyet, Şiir ve Medeniyet, Annem Kaşıkta Babam Beşikte, Şehir ve Medeniyet, Bir Leyla Düşü, Mavi Gül, Mavi Türkü…” gibi. TRT 2 için “Yaşayan Hazineler” programının sunuculuğunu da sürdürüyor. Yazarımız, evli ve birbirinden değerli 4 çocuğun babası ve üç torunun dedesidir.

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Fikirlerinizi Bizimle Paylaşın