Hoşgeldiniz

TWITTER FACEBOOK

KAHVE BAHANE 70.BÖLÜM – TANITIM

Ana Sayfa » ETKİNLİKLER » KAHVE BAHANE 70.BÖLÜM – TANITIM

Diyanet TV Kahve Bahane’de bu pazar saat 13.30 da Şair, Yazar ve Yayıncı Ali Ural konuğumdur.

Samsun Ladik’te dünyaya gelen Ali Ural,  babası Rizeli annesi Afyon’ludur. İki ayrı kültürle donanmış olan bir aile ve Posoflu Aşık Zülali’nin büyük dedesi olduğunu da öğreniyoruz. Ayrıca Anneannesinin şiir yazdığını sözlerimizin arasına yerleştiriyoruz. Şaire sirayet eden izleri konuşuyoruz.

Çocukluk yıllarında başlayan şiirin, kültürün, sanatın aile ocağındaki sohbet ve muhabbetlerin yani ocakbaşı sohbetlerinin önemli olduğunu bir kez daha görüyoruz. Babası Kemal Ural “Tohumların Vadisi ve Küçük Şey Yoktur” gibi eserlerin sahibidir. Hem Üstat Necip Fazıl Kısakürek’le hem Nurettin Topçu ile tanıştığını ve beraberliğinden Büyük Doğu mecmuasından etkilendiğini, 1962’li yıllarda bir dergi çıkardığını da öğreniyoruz. Şiir ve Aşk’ a dair konuşuyoruz.

Şair Ali Ural, babasının dizinin dibinde Necip Fazıl ve Nurettin Topçu’dan bahsedilen sohbetleri hatırlıyor. Edebiyatçılardan, sanatçılarından, sanatkarlarından, şiirlerden, şairlerden bahsediliyor. Necip Fazıl’ın şiiriyle büyüyor. Böylesi muhabbetlerin bugüne gelişinde, ruh ve gönül dünyasında Ali Ural’ın önemli olduğunu tespit ediyoruz. “Şiir hayatıma bir kızgınlıkla başladım” diyen Ali Ural, 9 yaşında sınıf arkadaşına bir şiir yazıyor ve şiir hayatım böyle başladı diye ekliyor. Merdiven, Merdiven Sanat Ve Karabatak dergilerini çıkarıyor. “Eller silah değil kalem tutmalı” düşüncesi bizim kuşağımızın düşüncesidir. Üniversiteyi Suudi Arabistan Riyad’ta bir vesileyle okuyor. Arapça öğreniyor, daha sonraki yıllarda hem Cahit Zarifoğlu hem İsmet Özel’le yolu kesişiyor. İsmet Özel’in varlığının hala kendisi için özel olduğunu vurguluyor.  Şule Yayınlarının da sahibi olan Ali Ural’dan “Valiz” şiirini seslendirmesini istiyoruz. “Posta Kutusundaki Mızıka’dan bir bölümle sözümüz uzayıp gidiyor. Yazarlık Atölyesini uzun yıllardır sürdürüyor.  Böylesi zevkli bir muhabbet bence kaçırılmamalı derim.

Adı gibi Kahvenin Bahane muhabbetin şahane olduğu programı Şair, Yazar ve Ressam Recep Garip sunuyor. Önceki bölümleri www.recepgarip.com‘dan izleyebilirsiniz. İyi seyirler temenisiyle selam ve muhabbetlerimle

 

CANLI YAYIN : https://www.diyanet.tv/canli-izle

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Fikirlerinizi Bizimle Paylaşın