Hoşgeldiniz

TWITTER FACEBOOK

KAHVE BAHANE 67.BÖLÜM – TANITIM

Ana Sayfa » ETKİNLİKLER » KAHVE BAHANE 67.BÖLÜM – TANITIM

Diyanet TV Kahve Bahane’de bu pazar saat 13.30’da Ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil konuğumdur.

Hikmet Barutçugil, “tefekkür, önemli bir kelime. O sadece düşünmek değil, düşünerek fikir üretmektir. Biz Ebru’yu boyalı bir kağıt parçası ya da bir lale olarak görüyoruz. Aslında öyle değil diyerek” söze başlıyor. Çocukluk yıllarından yolculukların iniş ve çıkışları üzerinden Hikmet Barutçugil’i keşfetmeye, bol köpüklü bir muhabbete soframızı açıyoruz. Güzel sanatlardan,  hattatların meşkinden, bulutumsu uçuşların arayışından suyun diline ulaşmanın sırrını öğrenmeyi deniyoruz. Ebru’ya yeni alanlar açan, modern dünyanın sunduğu imkanlarla yeni yollar deneyen Barutçugil, Türk Ebru sanatındaki yeni deneyimlerini dünyayla buluşturmayı sürdürüyor.

 

Güzel sanatlar, insan ruhunun arzu ettiği manevi hasretlerle donanmamız gerektiğine işaret eder. Resim, musiki, şiir, sinema tiyatro gibi alanların tamamını bunun içine dahil etmek mümkündür. Meseleye bu pencereden baktığımızda Hikmet Barutçugil Hoca’nın suya nasıl şiir yazdığını, suyla dilin dile geldiğini, hal diliyle yüreğin nasıl da suyla konuştuğunu konuşacağımız Kahve Bahane programında muhabbetimiz, sanatın ince ve estetik yönlerini keşfe devam ediyor.

Adı gibi Kahvenin Bahane muhabbetin şahane olduğu programımızda, her bireyin hayat öyküsünün kendi içerisinde derinliği, estetiği olan yakalayışlarıyla ve  yakalanışlarıyla hikayelerle, öykülerle doludur. Bunları keşfetmek insana düşüyor.

Şair, Yazar ve Ressam Recep Garip’in hazırlayıp sunduğu Kahve Bahane programının önceki bölümlerini  www.recepgarip.com adresinden izleyebilir, düşüncelerinizi, tekliflerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

İyi seyirler temennisiyle selam ve muhabbetlerimle

 

CANLI YAYIN : https://www.diyanet.tv/canli-izle

 

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Fikirlerinizi Bizimle Paylaşın