Hoşgeldiniz

TWITTER FACEBOOK

KAHVE BAHANE 66.BÖLÜM – TANITIM

Ana Sayfa » ETKİNLİKLER » KAHVE BAHANE 66.BÖLÜM – TANITIM

Diyanet TV Kahve Bahane’de bu pazar saat 13.30’da İslam Felsefesi Araştırmacısı, Yazar Prof. Dr.  Mahmut Kaya konuğumdur.

Adı gibi Kahvenin Bahane muhabbetin şahane olduğu programda, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Türk İslam Düşüncesi Ana Bilim Dalı Başkanlığı ve İslam Araştırmaları Merkezi Müdürlüğü görevlerinde bulunan Mahmut Kaya hocamız 1945 yılında Artova Tokat’ta doğmuştur. Arap-Fars Dilleri Edebiyatları bölümü mezunudur. Önceki bölümlerde olduğu gibi Kaya Hocanın çocukluk yıllarından bugünlere doğru yolculuk yapacağız. 6 yaşlarında metafizik bir yakalanışa nasıl tabi tutulduğunu soracağız kendisine. Şiir gibi bir anlatımla kendisinden şiir dinlemeyi ve felsefenin sayfalarını açmayı düşünüyoruz.

 

Makaleleri Felsefe, Sosyoloji İslami Sosyal Bilimler Dergilerinde ve İslam tetkikleri dergilerinden yayınlanmıştır. TDV İslam Ansiklopedisinde Bilim kurulu kurulu üyeliği de yapmış olan Mahmut Kaya Hocam heyecanla şiirin metafizik akışına işaret ediyor:
“Eken biçer konan göçer
Cennetin Kapısını cömertler açar
Verelim peygamber canına salavat
Sallu ala Resulüne Muhammed
Allahümme salli ala seyyidina ve nebiyyina Muhammed” diyerek salavat getiriyoruz.

İslam Kaynakları Işığında Aristoteles ve Felsefe, Kaside-i Bürde’yi Türkçe Söyleyiş, Kindi Felsefi Risaleler (çeviri) İslam Filozoflarından Felsefe Metinleri gibi kitapları bulunuyor.

Kahve bahane programını Şair, Yazar ve Ressam Recep Garip sunuyor. Önceki bölümlerini  www.recepgarip.com adresinden izleyebilir, düşüncelerinizi, tekliflerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Selam ve muhabbetlerimle iyi seyirler diliyorum.

CANLI YAYIN : https://www.diyanet.tv/canli-izle

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Fikirlerinizi Bizimle Paylaşın