Hoşgeldiniz

TWITTER FACEBOOK

KAHVE BAHANE 64.BÖLÜM – TANITIM

Ana Sayfa » ETKİNLİKLER » KAHVE BAHANE 64.BÖLÜM – TANITIM

Diyanet TV Kahve Bahane programında bu pazar saat 13.30’da Eski Sanayi ve Ticaret Bakanlarımızdan, Kültür-Sanat Adamı, Şair Ali Coşkun konuğumdur.

Kıymetli bir siyaset adam olan Ali Coşkun Erzincan kemaliye’de 23 Şubat 1939 yılında dünyaya gelir. Çocukluk yılları Kemaliye’de geçer. Okul hayatı Anadolunun genelindeki orta halli ailelerden farklı değildir. 58. ve 59 Hükümette Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yapan Ali Coşkun TBMM 22. Dönemde İstanbul Milletvekili olarak görev yaptı.

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı bulunan Başpınar Köyü’nde doğdu. İmam olan ve aynı zamanda çiftçilik de yapan babası, 1 sene kadar sonra ailesini alarak Ankara’ya yerleşti. Orta ve lise eğitiminin ardından, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’ne giren Coşkun, 1960 yılında mezun oldu ve İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde de İşletme Ekonomileri dalında yüksek lisansını bitirdi.

TOBB Yönetim Kurulu Başkanlığı ve İslam Ülkeleri Odalar Birliği başkan vekilliği de yapan Coşkun, Türk Edebiyatı Vakfı şeref üyeliği gibi gönüllü yardım kuruluşlarında da görev aldı.

Anavatan Partisi’nin İstanbul milletvekili olarak 20. dönemde parlamentoya giren Ali Coşkun sonra da Fazilet Partisi’ne geçti ve bu partiden 21. dönemde İstanbul milletvekili seçildi. 58. ve 59. Hükümet dönemlerinde Sanayi ve Ticaret Bakanı olan Ali Coşkun, AK Parti’nin kuruluşunda da kurucu üyelerden biri oldu ayrıca 3 Kasım 2002 seçimlerinde de İstanbul 3. bölgeden milletvekili seçilerek 22. dönemde de milletvekilliği ve Bakanlık görevini devam ettirdi.

Ali Coşkun’un, dergi ve gazetelerde yayımlanmış araştırma-inceleme yazıları ve makalelerinin yanısıra; Türkiye’nin Enerji Sorunları ve Çözüm Yolları ile Ekonomik Kavramlar ve Göstergeler adlarında iki kitabı vardır. Ulusal Enerji Forumu’nun 2008 yılında verdiği Sürdürülebilir Yaşam Ödülü’nün sahibi olan Ali Coşkun’un biyografisi 2 cilt halinde kitaplaştırılmıştır.

Yazdığı şiirleri bestelenmiş olan Ali Coşkun yazılar yazmayı, birikimini aktarmayı sürdürüyor. Adı gibi Kahvenin Bahane muhabbetin şahane oldu programı Şir, Yazar ve Ressam Recep Garip hazırlayıp sunuyor. Önceki bölümleri izleyebilmek için www.recepgarip.com adresinden izleyebilir, düşüncelerinizi bize yazabilirsiniz.

Kaçırılmaması gereken her bölümü gibi bu bölümde de duygulu, şiirli ve muhabbetli bir sohbete bol köpüklü kahvenizle bizlere eşlik edin.

İyi seyirler temennisiyle selam ve muhabbetlerimle.

CANLI YAYIN : https://www.diyanet.tv/canli-izle

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Fikirlerinizi Bizimle Paylaşın