Hoşgeldiniz

TWITTER FACEBOOK

KAHVE BAHANE 58.BÖLÜM – TANITIM

Ana Sayfa » ETKİNLİKLER » KAHVE BAHANE 58.BÖLÜM – TANITIM

KAHVE BAHANEDE BU PAZAR

Diyanet TV Kahve Bahane de bu pazar saat 13.30’da Akademisyen Yazar, Şair Prof. Dr. Suphi Saatçi konuğumdur.

Adı gibi Kahvenin Bahane muhabbetin şahane olduğu programımızda, bu defa Kerkük’e gidiyoruz. Kerkük’te doğmuş, ilk, orta ve liseyi orada okumuş olan Suphi Saatçi’nin Kerkük’teki hayatını, çektiği acıları, ızdırapları soracağım. Ömrünce unutmayacağı olayları sırtında ve yüreğinde taşımış olan yüksek Mimar, Yazar ve Akademisyen Suphi Hocamızdan Kerküke dair yaşadıklarını dinlerken, yüreğimizin bir tarafında cız diye bir acı hissederiz ya Kırım gibi Kerkük’de, Kudüs’de, Kıbrıs’da, Türkistan’ da vs.. bizim için yüreğimizin bir parçasıdır. Onu hissederiz. Orada kardeşlerimiz var, annelerimiz, babalarımız, dedelerimiz, nenelerimiz, dayılarımız, teyzelerimiz, halalarımız, kardeşlerimiz vardır. 9 kişilik kalabalık bir ailede büyür, ailenin en küçüğüdür Suphi Hoca.

 

“Ah Kerkük, Kerkük kurban olam Kerkük
Anam, babam kurban, kandaşım Kerkük
Irağ değil ki ırak bana Kerkük
Yazmışım gönlüme, kazmışım Kerkük ”

Kerkükten İstanbul’a gelip okuyan, eserler veren, öğrenciler yetiştiren Suphi hocamın yazmış olduğu eserlerini konuşacağız. Kırım üzerine gayretlerini, yayınladığı dergileri, kitapları konuşacağız elbette. Suphi Saatçi Hocamızın abisi ve ablası da Türkiye’de okumuşlar.  İstanbul’a geldiğinde Kerkük’le İstanbul arasındaki şehirciliği, mimari durumu, genel kültür durumunu değerlendirmesini arzu edeceğim. Türkiye’den Kerkük’e gönderilmiş olan önemli yazarlardan, eserlerden de bahsedeceğiz. Kerkük Vakfı’nın dünden bugüne yaptıkları üzerinde de kendilerini elbette sorularımız olacak..

Görüldüğü üzere bol köpüklü bir muhabbette yer yer sevinçle hüznü birlikte yaşıyoruz. Huzurlarınıza gelirken bir muhabbet coşkusu içerisinde esenlikle kahvelerimizi yudumlamak için gayret ettiğimizi bir kez daha ifade edeyim.  Programlarımızın duaya dönüşmesi için elimizde gelen her türlü gayreti sarf ettiğimizi bilmenizi istiyorum. Lütfen birbirimize dualar edelim. Kahve Bahane programının önceki bölümlerini www.recepgarip.com dan izleyebilir, düşüncelerinizi, tahlillerinizi, yorumlarınızı bize yazabilirsiniz.

Efendim, selam ve esenlikle Allah’a emanet olun.

 

CANLI YAYIN : https://www.diyanet.tv/canli-izle

 

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Fikirlerinizi Bizimle Paylaşın