Hoşgeldiniz

TWITTER FACEBOOK

KAHVE BAHANE 57.BÖLÜM – TANITIM

Ana Sayfa » ETKİNLİKLER » KAHVE BAHANE 57.BÖLÜM – TANITIM

Diyanet TV Kahve Bahane’de bu pazar saat 13.30’da Diyanet İşleri Eski Başkan Yardımcısı, Kayseri Müftülerinden, her birimizin yakından takip ettiği, uzun yıllardır sohbetlerini dinlediğimiz Necmettin Nursaçan Üstadımız konuğumdur.

Adı gibi Kahvenin Bahane muhabbetin şahane olduğu programımızda Necmettin Nursaçan hocanın annesi ve babasının nasıl bir evlat yetiştirdiği hususundan yola çıkarak Anadolu irfanıyla yetiştirme yöntemleri üzerinden sözler açacağız, huzurlarınıza geleceğiz.

 

Necmettin Nursaçan Hocamız, Kayseri Hacılar’da dünyaya geliyor. Oğuz Türklerinin Kayı boyuna mensup olduğu ifade ediliyor. Kuşku yok ki, çocukluk döneminde her çocuğun kendine göre büyüklerini taklit etmeleri, bugünkü ifade ile rol model almaları mümkün. Necmettin Nursaçan Hocamız, annem ve babam benim en büyük önümdeki rehberdi. Onların asaletine,  şefkatine, merhamet ve güzel ahlakına hayrandım diyorlar.  Onların evladı olmak ve her şeye irfan gözüyle bakmaları benim için en büyük lütuftu diye  ekliyorlar. 1950’li yıllarda İmam Hatip Lisesinde okumak, o dönemlerde okulların açılmasına yardımcı olmak elbette ki çok  kıymetli.  Son yüzyılda Anadolu insanımız İmam Hatipleri, Camileri, Kuran Kurslarını, Yüksek İslam Enstitülerini halkımız kendisi yaptırmıştır. Bunların tek tek nedenleri ve sebepleri üzerinde duracağız.  İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünden mezun oluyorlar. Televizyon programlarında, sohbetlerinde sıklıkla ifade ettikleri şiirimizden örnekle veriyorlar:

“Gör zahidi kim sahibi irşad olayım

Dün mektebe vardı bugün üstat olayım” diyerek nerden nereye geldiğimize işaret koyuyorlar.

 

Peygamber Efendimiz aleyhissalatu vesselam’ın hayatını okumak, Onun metotlarını anlamak, Onun bize göstermiş olduğu yolda dosdoğru bir istikamet sahibi olmaktır muradımız, çabamız. Arapça için Bağdat’a gidiyorlar. Bağdat dönüşünde büyük bir ilgiyle karşılanıyorlar. Bunun sebeplerini soracağız. Son yıllarda ülkemizde de boşanmaların kolaylıkla gerçekleştiği günümüzde sebepleri üzerine yazdığı “Ailem”, “Yuvam” “Huzurum” adlı kitaplarından bahsedeceğiz. Eserleriyle neyi anlatmak istediğini soracağım.  Toplumumuzun sıkıntılardan, sancılardan nasıl kurtulması gerektiğini konuşacağız. 1990’lı yıllarda Kayseri müftülüğünü uzun yıllarca yürütüyor ve 2005 yılında Diyanet İşleri Başkan Yardımcığı görevinde bulunuyor. Her zaman irşad görevini sürdürüyor.  “Hüzünlü Kalplere Şefkatle Dokunuşlar” kitabıyla okuyucuya neyi anlatmak istediğini soracağım. Elbette söz sözü açacak, pınardan hep birlikte kana kana içeceğiz.

Adı gibi Kahvenin Bahane muhabbetin şahane olduğu programımızın daha önceki bölümlerini merak edenler www.recepgarip.com dan izleyebilir, düşüncelerinizi, tahlillerinizi, bizimle paylaşabilirsiniz.

Sağlık, esenlikler, selametler cümlemizin üzerinde olsun. Allah’a emanet olun.

 

CANLI YAYIN : https://www.diyanet.tv/canli-izle

 

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Fikirlerinizi Bizimle Paylaşın