Hoşgeldiniz

TWITTER FACEBOOK

KAHVE BAHANE 56.BÖLÜM – TANITIM

Ana Sayfa » ETKİNLİKLER » KAHVE BAHANE 56.BÖLÜM – TANITIM

Diyanet TV Kahve Bahane’de bu pazar saat 13.30’da Sanatçı Akademisyen Dr. Mustafa Demirci konuğumdur.

İmam Hatip Lisesi ve Marmara İlahiyat Fakültesi mezunu olan, aynı zamanda sufi geleneğimize uygun musikiyle meşk yolculuğuna çıkan Dr. Mustafa Demirci’nin çocukluk yıllarındaki hatıralarını dinleyeceğiz bu pazar günü. Mutfakta annesinin söylediği ilahiler ve babasıyla geçirdiği günleri soracağım. Ebeveynlerinin verdiği çabanın ruhuyla  gönlünün bu yolculuğa doğru meyletme hikayesini konuşacağız. Her çocukta mevcut olan dönemin şartları, cemiyet hayatı, komşuluk ilişkileri, okulların imkan ve imkansızlıklarıyla, okul duvar gazetelerindeki şiire yöneliş, sahnelerde-meclislerde türküler ve ilahiler söyleyerek bugünlere doğru yol hikayeleri mevcut. Herkesin hikayesi kendince güzel, kendince ahenkli, hükümlerle sevinçlerin iç içeliğiyle dolu..

Anadolu’nun her şehrinin, her kasabasının, her köyünün ve her ailenin kendince makbul sayılan halleri söz konusudur. Her aile, her birey kendince bu hayatın romanını, hikayesini yaşar. Böylesi bir hayatın sahne oyunundaki tiyatro oyunculuğu yer yer aile büyüklerinin sofrada, yatsı namazı sonrasında, bir ağacın gölgesinde ya da bir ocak başında yapmış oldukları Huzur Sohbetleri’nin yetişmekte olan evlatların, gençlerin geleceğe nasıl bakması gerektiğini, nasıl bir ruh haliyle geleceğe yürümeleri gerektiği konusunda, onların yetişmesine yol göstericilik yapar. Tıpkı yeryüzü yıldızlarının gökyüzü yıldızlarından ilham alması gibi.

Sanatçı ve Akademisyen Dr. Mustafa Demirci ile böylesi bir sohbet için sofra kuracağız. Kurmuş olduğumuz sofrada, dünden bugüne bize ikram olunan ilim ve İrfan sofralarından bir sofrayı, bir muhabbeti evlerinize sermek için gayret edeceğiz. Şair, Yazar ve Ressam Recep Garib’in sunumuyla Kahve Bahane’nin önceki bölümlerini merak edenlerin; www.recepgarip.com adresinden izleyebilir, düşüncelerinizi, tekliflerinizi, tahlillerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Selam ve muhabbetlerimle iyi seyirler diliyorum.

 

CANLI YAYIN : https://www.diyanet.tv/canli-izle

 

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Fikirlerinizi Bizimle Paylaşın