Hoşgeldiniz

TWITTER FACEBOOK

KAHVE BAHANE 48.BÖLÜM – TANITIM

Ana Sayfa » ETKİNLİKLER » KAHVE BAHANE 48.BÖLÜM – TANITIM

Diyanet TV.  Kahve Bahane’de bu pazar saat 13.30’da Türk İslam Sanatları Uzmanı ve Yazar Prof. Dr. Hüsrev Subaşı konuğumdur.

İnce, zarif, estetik bakışlı, tefekkür ehli, sanatkar Hüsrev Subaşı Üstadım’ızla 1978 li yıllarda İstanbul Yüksek İslamda öğrenciyken kendileri Asistandı. O yıllardan bu yıllara fasılalar aramıza girse de kopmaz bir duyguyla biribirimizi her daim takip ettik, arayıp sorduk. Kendilerinin hattatlığı sosyal ilişkilerdeki zarafetiyle birleşince aynı duygu, inanç ve idealle birbirimizi hep sevdik. Yeri geldi kendilerinin sergilerinde, yeri geldi benim resim sergilerimde ya da konferanslarda, oturumlarda beraber olma fırsatımız oldu. Çocukluk ve  baba ocağında kazandıklarımız birbirine yakın geldi hep. Hassasiyet ve duygusallığımız herdaim ön planda durdu. İmdi çocukluk öğretileriyle ilim ve irfan sahibi bir babanın yönlendirme yöntemlerini konuşacağımız Kahve Bahane’de yine bol köpüklü muhabbetimizde sanatı, şiiri, estetiği ve Hat sanatımızın ruhu ve gönlü nasıl dokuduğunu Fatih ve Süleymaniye Camilerinin restorasyonundaki hatları yazarken yaşadıklarını, tekbirlerle bitiş öykülerini dinleyeceğiz. Bir çok camii ve külliyelerin hatlarının yenilenmesinde Türk İslam Sanatları Uzmanlığının kazanımlarını genç kuşağa, izleyicilerimize aktarmalarını isteyeceğiz. Mekkeden, Medine’den, Kudüsten söz açacağız. “Kudüs, kaç asır dinyanın idare edildiği yer, kapısında tek bir söz var: Lailahe illallah Muhammedürrasulüllah”. Bu sırrı keşfetmede ki teslimiyeti konuşacağımız Kahve Bahane’yi mutlak izleyin derim.

 

Her zaman olduğu gibi Kahve Bahane programını Şair, Yazar ve Ressam Recep Garip hazırlayıp sunuyor. Önceki bölümler için www.recepgarip.com dan takip edebilir, tekraren izleyebilir, düşüncelerinizi bize yazabilirsiniz.

Selam, sağlık ve esenlik üzerimizde olsun.

 

CANLI YAYIN : https://www.diyanet.tv/canli-izle

 

 

 

 

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Fikirlerinizi Bizimle Paylaşın