Hoşgeldiniz

TWITTER FACEBOOK

KAHVE BAHANE 38.BÖLÜM

Ana Sayfa » ETKİNLİKLER » KAHVE BAHANE 38.BÖLÜM

Kahve Bahane 38. bölümünde Sosyolog Yazar Prof. Dr. Ümit Meriç Hanımefendiyi ağırladı. Üsküdarda dünyaya gelen Üsküdar Kız Lisesi’nde okuyan İstanbul Edebiyat Fakültesinde Sosyoloji Profösörü olup emekli olan Ümit Meriç’in çocukluk, gençlik yaşlarından başlayarak Cemil Meriç’in eli, gözü, kulağı olma yolunda ömrünü vakfetme nedenlerini konuştuk bu bölümde.

“Babam Cemil Meriç” eseri için  arka kapakta şu ifadelere yer verilmiş; “Bu kitapta, düşünen ve yazan Cemil Meriç’den çok yaşayan Cemil Meriç var karşınızda. Bazen samimi bir dost, bazen asabi bir hoca. Bazen müşfik bir baba bazen münzevi bir aydın.

Ömrünün otuz karanlık yılını ışık dolu harflerle eserlerine işleyerek körlüğün narını ilmin nuruna çeviren bu fikir işçisinin mahremiyetine giren her insana söylediği bir sözü tekrarlayarak sunuyoruz.

Oku evladım.”

 

 

İstanbul’dan başlayarak sanatın, hayatın ve kitabın önemi üzerinde durduk. “Oku evladım” cümlesini kulağımıza küpe yapıp, İstanbul’un ve boğazın kıyısında yaptığımız bu programda “Payitaht İstanbul’dur, kimin ne söylediği önemli değil” diyen Ümit Meriç’in cümlelerini sözlerimize anahtar eyledik.

Okuyacak, konuşacak ve düşünecek yeryüzünde ne çok meselemizin olduğunun idrakine ulaştık. Sınırsız topraklarda örneğin Mekke’den, Medine’den, Kudüs’ten, Endülüs’ten, Trablusgarp’tan, Türkistan’dan, Semerkant’tan bahisler açmayı denedik. Romanı konuşamasak da Romayı konuştuk. Şiir nedir sorusunun karşılığını alamadan bol köpüklü Kahve Bahane’in bu haftaki süresinin sonuna gelmiştik bile. Kimi izleyicilerimiz sürenin çok az olduğunu, bir bakmışız program bşitivermiş dediklerini söyleselerde damak tadında bir program yapmaya gayret ediyoruz.

Her programda yeni bir konukla karşınıza çıkan Şair, Yazar ve Ressam Recep Garip önümüzdeki pazar saat 13.30’da yeni bir konuğuyla yine huzurlarınızda olacak. Geçmiş bölümleri  www.recepgarip.com dan izleyebilir, düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Selam ve muhabbetlerimle

 

 

ESKİ BÖLÜMLER İÇİN : https://www.recepgarip.com/kategori/etkinlikler/

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Fikirlerinizi Bizimle Paylaşın