Hoşgeldiniz

TWITTER FACEBOOK

KAHVE BAHANE 33.BÖLÜM

Ana Sayfa » ETKİNLİKLER » KAHVE BAHANE 33.BÖLÜM

Diyanet TV Kahve Bahane’nin 33. bölümü pazar günü saat 13’00 te grafiker, tasarımcı, sanatkar, Çizgilerin Bilge Adama, Çizgilerin Şairi Hasan Aycın konuğumdu.

Çocukluk yıllarından söze başladık. Balikesir’de 1955 yılında dünyaya gelen Hasan Aycın’ın çocukluğu filimlere, romanlara konu olacak düzeyde dramatik geçtiğini kendisinden önce vefat edene konulan Hasan ismi bu defa kendisine verilmiş ve onunla bir ömür yaşamış ustanın hüzünlü hikayesini konuştuk.  Balıkesir İmam Hatip ve Bursa İktisat Fakültesi mezunu olan Aycın “Kayıtlar” dergisinin kurucuları ve yazarlarındandır. Yeni Devir ve Milli Gazete, Mavera, Yönelişler, Aylık Dergi, İslam, Kadın ve Aile,  Gül Çocuk, Mavi Kuş Birdirbir, Kardelen, Kudüs, Mostar, Yedi İklim, Hece, Kur’an’ı Hayat, Yeni Şafak  gibi bir çok dergide, gazetede çizgilerini görüp okuma fırsatı bulduk. Bu çizgilerin doğuş hikayesi çocukluk yıllarında başlayan hüznün onu sanatçı,yapan bir,sırrı içinde barındırdığını gördük. O bunu büyük bir muştu olarak karşılamış onu öğrendik.

 

Sekiz yaşına kadar yürüyemeyen Hasan Aycın birden bire nasıl yürümeye başlamış onun sırrını öğrendiğimizde Anadolu ermişlerinin, anaç kadınların “Ocak”  dedikleri Fatma Annemizden el almış hissiyle nasıl şifaya dönüştüğünü öğrendik. Rahmetli Babaannem yani Curanınkızı Asker Fatma Nenemin elindeki sırra ulaştık.

Güneşin doğuş ve batışı, tabiatın sundukları, gökyüzü, yıldızlar ve dolunayın çocukluk dünyasına etkilerini konuştuğumuz Kahve Bahane’nin bu bölümünü de tarihe tanıklık ettirdik şükürler olsun.

Bocurget, Gece Yürüyüşü, Esraraname, Keloğlan, Güneşin Altında, Kırk Hadis, Kudüs Ey Ey gibi bir çok eser ve albüm sahibi olan Hasan Aycın, Şair, Yazar ve Ressam Recep Garip’in Kahve Bahane’de konuğudur. Önceki bölümleri www.recepgarip.com dan tekraren izleyebilir, düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

Selam ve muhabbetlerimle efendim.

ÖNCEKİ BÖLÜMLER İÇİN TIKLAYINIZ…  https://www.diyanet.tv/kahve-bahane/bolumler

 

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Fikirlerinizi Bizimle Paylaşın